18.04.2019. / Вести
Процес стварања велике Демократске странке (ДС) улази у завршну фазу и од краја маја би требало да буде организована велика скупштина на којој ће садашња Демократска странка, Заједно за Србију и Социјалдемократска странка и званично прогласити своје политичко уједињење.
Број слика: 7
Како је истакнуто на вечерашњој трибини у Градском одбору ДС-а у Новом Саду, уједињена Демократска странка ће представљати стожерну политичку организацију демократске и грађанске Србије која ће имати кључну улогу у одбрани и развоју демократије која је сада на издисају. Како је објаснио председник Демократске странке др Зоран Лутовац, на скупу уједињења биће усвојена три програмска документа који ће политички, идеолошки и организационо дефинисати будућу уједињену Демократску странку и њен рад. „Усвојићемо Декларацију о уједињењу, програмски документ радног назива 'Србија после промена' и Политичку платформу којом ћемо одредити идеолошки профил странке. То ће бити озбиљни документи које усваја озбиљна странка. Ми се не уједињујемо због некаквог ситног политичког интереса или цензуса, већ да бисмо мењали Србију и друштво”, истакао је Лутовац.
Председник „Заједно за Србију” и градоначелник Шапца Небојша Зеленовић рекао је вечерас у Новом Саду да ће уједињена Демократска странка бити странка левог центра која жели да Србију уведе у Европску унију. Према Зеленовићевим речима, Демократска странка има обавезу да после седам година владавине режима Александра Вучића за грађане Србије избори право да слободно гласају и да на тим изборима кандидује људе којим ће грађани веровати и за које ће гласати. „Протести против режима су показали да постоји критична маса људи који су спремни да се боре за своја права, слободу и демократију у Србији. Ти протести су мирни и цивилизовани и зато на њих Вучић нема одговор. Због тога је већ сада извесно и то већ можемо обећати, да ће наредни избори у Србији поново бити слободни”, поручио је Зеленовић.
Потпредседник Социјалдемократске странке Александар Ивановић је истакао како у све три политичке организације које се удружују у Демократску странку постоје људи који могу дати одговоре на све изазове и питања са којим ће се суочити Србија „када ово садашње зло коначно нестане”. Он је упозорио на то да друштво које је у Србији створио режим Александра Вучића не може бити лидер ни у једној области, осим по негативностима, те позвао демократе да уједине снаге у борби да врате Србију на прави пут. „Демократска странка је била велика и моћна странка и она то треба поново да буде и у будућности. Верујем да је из ове странке отишло све оно што није ваљало и да су отишли они који се нису ни учланили у ДС као политичку партију, већ у власт. Нама сада у центру пажње мора бити будућност. Дужни смо да грађанима понудимо решења за животна и важна политичка питања”, нагласио је Ивановић.
Говорећи о протесту опозиције који је најављен за суботу у Београду, др Зоран Лутовац је рекао да ће том приликом бити представљен експертски тим који треба да заједно са представницима власти разговара о захтевима који су истакнути на великом протесту одржаном 13. априла испред Народне скупштине. Ти захтеви се односе на будући рад Регулаторног тела за електронске медије, рад јавних медијских сервиса и опште услове за слободне и поштене изборе. "Даљи потези опозиције зависиће од реакције и одговора власти, али је рано да сад откривамо о чему разговарамо", додао је Лутовац.
Лутовац је такође рекао да постоје поуздани подаци како се режим озбиљно припремао да прошле суботе изазове нереде у Београду и да се од тог плана одустало зато што се на протесту скупио много више људи него што је власт очекивала.
Зеленовић је оценио да је 13. април показао „како смо много бољи и јачи него што се мислило” и најавио да ће опозиционе политичке партије и грађани већ у следећу суботу Вучићу задати нов задатак који неће умети да реши. "Ми се нећемо с њим свађати и убеђивати. Нека он грађанима и стручњацима за медије, медијско право и изборе објасни да РЕМ ради како треба, да је РТС прави јавни медијски сервис и да су избори слободни и поштени", истакао је Зеленовић.
Александар Ивановић, који је синовац убијеног лидера косовских Срба Оливера Ивановића, упозорио је вечерас у Новом Саду на опасност у којој се због свог критичког става према актуелној власти нашла Рада Трајковић, али и новинар Слободан Георгијев. „Кампања коју је режим повео против Раде Трајковић није хаотична већ планирана и синхронизована. Ту је свако добио свој задатак, а главни носилац је директор владине канцеларије за Косово Марко Ђурић. Ради се по истом обрасцу по којем су радили и у случају мог стрица и лично сам веома узнемирен због тога”, нагласио је Ивановић.